Το ηλεκτρονικό βιβλίο «Μαγειρεύοντας για τον άλλο Άνθρωπο» είναι μια συλλογική συνεργασία μιας ομάδας food bloggers, που μέσα από το πάθος μας για το φαγητό, συνδυάσαμε τις γνώσεις μας πάνω στη μαγειρική για να βοηθήσουμε μια ομάδα ανθρώπων που είναι λιγότερο τυχεροί απ’ ότι είμαστε εμείς, που ασχολούμαστε με το φαγητό.
Το ηλεκτρονικό αυτό βιβλίο (e-book σε μορφή pdf) είναι μία συλλογή με 100 από τις καλύτερες συνταγές μας και μπορείτε να βοηθήσετε και εσείς αγοράζοντάς το βιβλίο απευθείας από την Κοινωνική Κουζίνα “Ο Άλλος άνθρωπος“. Οι συντελεστές του βιβλίου είναι:
Οι Food-bloggers (με αλφαβητική σειρά):
Καβρουλάκη Μαριάνα Greek Culinary History and Cooking Adventures Κασσαπάκη Ευαγγελία Κρήτη:γαστρονομικός περίπλους Κοκκίνου Μαρία Cook and Feed Κουκουλάς Δημήτρης Cook the Book Λαφαζανίδου Μαργαρίτα Συνταγές από σπίτι Λιακοπούλου Ήβη Κοπιάστε στην Κουζίνα μου Μαράτος Σταύρος Δύσπιστος Ματσιαρόκου Χρυσούλα Γαστεροπλήξ Μαυρομάτη Μαρίνα Il Laboratorio di MM-Skg Μπαξεβάνη Ξανθή Συνταγές της Ασπρούλας Μπέικα Μαρία Mari Plateau Νίγδελη Βαρβάρα Kouzinopagida Bana Barbi Ξαγοράρη Λίλα Τα λιλά της Λίλας Πενθερουδάκη Ελισάβετ Betty’s Cuisine Σαρίδου Ζαφειροπούλου Σοφία Να λείπει το … βύσσινο Τυλιπάκη Ερμιόνη The one with all the tastes Φωτιάδη Χαρά Cook and Feed Χατζηφωτίου Έρη Captain Cook Επίσης, καλέσαμε γνωστούς Chef να μας βοηθήσουν και με μεγάλη χαρά ανταποκρίθηκαν στο αίτημά μας και μας πρόσφεραν και αυτοί τις δικές τους συνταγές.
Οι Chef είναι, με αλφαβητική σειρά:
Γεωργακάκη Σοφία (δεν έχει blog ή ιστοσελίδα αλλά θα την βρείτε στο Facebook) Κρεμέζη Αγλαΐα Λαγός Ανδρέας Μαμαλάκης Ηλίας Μπλέτσας Ευτύχης Νικολάου Ντίνα Τσιβουράκης Γιάννης (δεν έχει blog ή ιστοσελίδα αλλά θα τον βρείτε στο Facebook)
Το βιβλίο στοιχίζει μόνο 5 Ευρώ και μπορείτε να καταθέσετε το ποσό αυτό στον Τραπεζικό Λογαριασμό του Κωνσταντίνου Πολυχρονόπουλου: ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ στην Τράπεζα EUROBANK 0026.0294.88.0200608548 (IBAN GR 60026 0294 0000 88020 0608548). Το καταθετήριο θα το σκανάρετε ή να το βγάλετε μια φωτογραφία στο οποίο θα φαίνονται καθαρά όλα τα στοιχεία σας, και θα το στείλετε στο email: oallosanthropos@gmail.com. Εάν πληρώσετε περισσότερα από ένα βιβλίο, να ενημερώσετε την ομάδα του κ. Πολυχρονόπουλου, σε ποιό όνομα και e-mail θέλετε να το στείλετε. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για την Κοινωνική Κουζίνα και για τον κ. Πολυχρονόπουλο, πρόσφατα πήραμε μια συνέντευξη από τον Κωνσταντίνο Πολυχρονόπουλο, τον άνθρωπο που εμπνεύστηκε αυτή την ιδέα και μέσα από τη συνέντευξη που μας έδωσε, πιστεύω πως θα λύσει όποιες ερωτήσεις ή απορίες έχετε.
Συνέντευξη με τον Κωνσταντίνο Πολυχρονόπουλο:
Τί σας ώθησε στο να ξεκινήσετε αυτό το τεράστιο έργο και τι συναισθήματα βιώνετε κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένα συσσίτιο;
Ποιές είναι οι ανάγκες που δυσκολεύεστε να καλύψετε, για τη λειτουργία της κοινωνικής κουζίνας και πώς θα μπορούσε κάποιος που θέλει, να συμβάλει στην προσπάθεια, να βοηθήσει;
Πιστεύετε πως οι Έλληνες ακόμη και μέσα στην κρίση είμαστε απαθείς προς το συνάνθρωπο μας, ή αρκεί κάποιος να κάνει την αρχή, να δώσει το φωτεινό παράδειγμα για να ενεργοποιηθεί η φιλαλληλία μας (αλτρουισμός), ώστε να μετέχουμε σε οποιαδήποτε κίνηση;
Θα θέλαμε να μας πείτε κάτι που μάθατε μέσα από αυτό το ταξίδι προσφοράς που έχετε κάνει μέχρι στιγμής και θα θέλατε να το μοιραστείτε μαζί μας.
Οι άστεγοι έχουν διατροφικές προτιμήσεις ή τρώνε τα πάντα; Είναι καλόβολοι και καταδεκτικοί σε ό,τι κι αν τους σερβίρετε; Εκφράζουν καμιά προτίμηση ή επιθυμία για φαγητό;
Ποιοί άνθρωποι τρώνε στην κουζίνα του «Άλλου Ανθρώπου», δηλαδή ποιό το μορφωτικό τους επίπεδο, εάν είναι άνεργοι ή έχει μειωθεί το εισόδημα τους, άστεγοι κ.λ.π. Ποιό είναι το κοινωνικό επίπεδο των ανθρώπων που σας βοηθούν; Εργάζονται ή είναι επίσης άνεργοι; Ποιό είναι το μορφωτικό τους επίπεδο; Ποιός είναι ο ρόλος της πολιτείας (υπήρξε ενδιαφέρον από την πλευρά της ή δημιουργήθηκαν εμπόδια);
Σ’ αυτές τις κινήσεις πρωτοβουλίας των πολιτών ποιά είναι η συμβολή της Πολιτείας και της Εκκλησίας;
Ποιές δυσκολίες έχετε αντιμετωπίσει στην υλοποίηση του όλου έργου σας;
Έχετε εσείς δράσεις και σε άλλες πόλεις ή έχετε επικοινωνία με ανθρώπους από άλλες πόλεις που κάνουν το ίδιο;
Υπάρχουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες στις οποίες απευθύνεται η Κοινωνική Κουζίνα και ποιές τελικά επωφελούνται από αυτό το τεράστιο έργο;
Αν θέλει κάποιος άπορος να ενταχθεί στην σκέπη και την φροντίδα “Του άλλου Ανθρώπου” πώς μπορεί να το κάνει; Πρέπει να βρίσκεται στην Αθήνα ή μπορεί και σε άλλες πόλεις;
Αντιμετωπίσατε προβλήματα στους χώρους που γίνονται τα συσσίτια από κάποιους που πιθανώς εναντιώνονται σε τέτοιου είδους πρωτοβουλίες;
Εκτός από το φαγητό για όλους, ποιά άλλη βοήθεια προσφέρει «Ο Άλλος Άνθρωπος» στον συνάνθρωπό μας;
Πώς οραματίζεστε το μέλλον της Κοινωνικής Κουζίνας;
Σας ευχαριστούμε πολύ και να είναι Καλοτάξιδο!
Το κοινοποίησα – συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας! 🙂
Κοινοποιήθηκε και στη σελίδα μας , ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ .
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας !
Να είστε καλα! 🙂